çeşmede dalışÇeşme otel konaklamaları arasında tercih ettiğiniz otelinizde biraz dinlendikten sonra Çeşme’de dalış yapmak ayrı bir keyif olacak. Ege’nin derinliklerinde saklı olan güzellikleri keşfetmek için düzenlenen turlara katılabilir, çevrede bulunan firmalardan yararlanabilirsiniz. Çeşme dalış merkezleri farklı deniz canlıları ile karşılaşacak, batık gemileri görecek, yeni bir deneyim edineceksiniz.

İzmir’in en renkli tatil beldelerinden olan Çeşme; gece hayatının yanı sıra masmavi suları, keşfedilmemiş koyları, Çeşme sörf aktiviteleriyle de dikkat çekiyor. Dileyen tatilciler sörf eğitimi de alarak sakin sularda özgürce ilerleyebiliyorlar. Çeşme dalış imkanları ile yıl boyu tatilcileri ağırlıyor.

Çeşme Dalış Noktaları

Çeşme dalış noktaları sayıca fazla olduğu için bazı tur firmaları belirli birkaç nokta üzerinden aktivitelerini gerçekleştirirler. Her biri ayrı güzel olan bu noktalarda batık gemi ve balık türleri keşifleri gerçekleştiriliyor. Çeşme dalış noktaları:

çeşme dalış noktaları

Ayrıktaş: Çeşme’de Eşek Adası’nın kuzey ucunda yer alan Ayrıktaş en büyük ve derin dalış noktasıdır. 3 ayrı parkuru olması nedeniyle her seviyede sporcular dalış yapabilirler. 0 dan 70 metreye kadar inen düz duvar üzerindeki eski balıkçı ve ağlarının altında ıstakoz ve deniz böcekleri bulunur. Balık çeşitliliği oldukça fazladır. Çeşme’de dalış yapılacak en iyi yerlerden biridir.

Monem Batığı: 1956 Alman yapımı olan gemi parçalanmaya götürülürken Çeşme açıklarında 18 metrelik bir bölüme batmıştır. Çeşme Dalış turları kapsamında gezilen batık, dik pozisyonda durmaktadır. Geminin burnundan zemine inilerek ve 17–18 metre boyunca ilerlenir. Türkiye’de dalış yapılabilen en büyük batık olma özelliğine sahiptir. Akya, Sinarit, Karagöz ve daha pek çok balık çeşidi görülebilir.

No Name: Genel olarak eğitim ve ikinci dalışlar için kullanılan bölge, 0’dan başlayıp 14 metreye kadar 45 derecelik bir eğim yapan döküntü kayalardan oluşan 500 metrelik bir Çeşme dalış parkurdur. Aynı şekilde pek çok balıkla karşılaşılır.

çeşme dalış turları

Yatak Odası: Etrafında tam tur dönülebilen küçük bir adadır. Taş kemerden geçilerek 6 metre derinlikte mağaraya girilir. Mağaradan sonra 13 – 14 metre devam edilir. 16 – 18 metrelerde Barakuda Taşları bulunmaktadır. Toplam dalış zamanı yaklaşık 50 dakikayı bulur. Yatak Odası Çeşme’de dalış yapılan güvenli yerlerdendir.

88 Taşları: Eşek adasının en güney ucunda bulunur. 42 metre derinliğe kadar inilebilir. 32 metrede Roma Savaşçısı röliyefi dalgıçları karşılar. Çeşme dalış noktaları içinde anaforları, mürenleri ile farklı bir yere sahiptir. 2 yıldız ve profesyonel dalgıçlara daha uygundur.

Boğaz Adası: Sakız adasında bulunur. Durgun havalarda gitmenin mümkün olduğu bu bölgede tek yönlü akıntı dalışları yapılır.  30 – 35 metrelere kadar inilir.

Ildırı Fener: Çeşme dalış merkezleri Fener Adası ve Pırasa adasına demirlenerek Ildırı etrafında dalış yapılır. 35 metreye kadar inilir. Reef ve oyukların olduğu yerlerde böcek ve eskinalara rastlanır. Yaklaşık 40 – 45 dakika sürer.

çeşme dalış

Topuk: Denizciler açısından tehlikeli olan ve fark edilemeyen bu bölge Çeşme dalış noktaları arasında derinliği 15-16 metrelere ulasan düz duvarları, dağınık parça taşları ve oyuklarıyla güzel bir bölgedir.

Deve Taşları: Denizin ortasında yer alır. Büyük bir koni formunda olan kayalık bölge basamaklar halinde 60 metre derinliğe kadar iner. Teknenin demirlendiği 5 metrelik derinlik ise eğitim çalışmaları için idealdir.

Madonna: Pırasa adasının yakınında yer almaktadır. 5-6 metrelik düz bir platonun devamında 18-21 metrelere aniden düsen düz bir duvar formundadır. 500-600 metre uzunluktaki duvar sonunda Çeşme dalış merkezi Madonna adının verildiği çift bacalı mağara yer alır.

Orkinos Çiftliği: Gerence körfezinde bulunur. 300–600 kg’lık dev balıklar 30 metrelik kafeslerde duruyorlar. Bu özel dalışlar 5 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Yaklaşık 30 dakika süren dalışlara sadece Advanced veya üzeri seviyedeki dalgıçlar katılabiliyor.

çeşme dalış merkezleriGaleri: Çeşme tarihini anlatan bir parkuru su altında oluşturma çabası sonucuyla ortaya çıkmıştır. Menemen’den toplanan çanak ve çömleklerle oluşturulmuştur.

Tektaş: Ayrıktaş’a yakındır. 30-32 metrelere kadar inen derinlikte uzunca bir duvara sahiptir. 20-22 metrelerde altından geçilebilen bir taş kemer bulunur. Çeşme’de dalış yapılan yerler arasında en uzunlardan biridir.

Riko: Sadece Lodos olduğu zaman gidilmeye uygundur. 15 metrede başlayan duvar 38-40 metreye kadar iner. 35 metrede mağara büyüklüğünde bir kovuk bulunur.

Mengene: Çeşme dalış merkezi Mengene’nin kara parçasıyla bağlantısı bulunmamaktadır. Plato halini almış bu yükseltinin en sığ yeri 12 metre en derin yeri 23 metredir.

Göbektaşı: İki ada arasına sıkışmış büyük bir alandır. İki bölümlü bir yükseltidir. Birinci bölümün en sığ yeri 10 metredir. İkinci bölüm ise 22 metreden başlayıp  45 metreye kadar uzanır.

Çeşme Dalış Merkezleri

Yukarıda saydığımız birbirinden güzel Çeşme dalış noktalarına gitmek için aşağıdaki firmalar ve okullar ile iletişime geçebilirsiniz. Malzeme, ulaşım ve yemek fiyatları dahil, standart bir ücret ödeyerek bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

 • Koçoğlu Dalış Merkezi
 • Eftelya Diving
 • Scuba Diving
 • EgeOctopus Dalış Merkezi sizlere bölgede yardımcı olacaktır.

Çeşme’da dalış deneyimi yaşamanız farklı bir deneyim olacaktır. Hayatınıza renk ve heyecan katacak, hobinizi profesyonelliğe taşıyacaksınız.

Çeşme hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

 • Cenk Moralıoğlu
  Cevapla

  merhabalar,

  Çeşme’deki dalış merkezleri
  Ege Barakuda Dalış Merkezi,
  Koçluoğlu Dalış Merkezi,
  Dolphinland Dalış Merkezi,

  Ege Octopus, Karaburun’da bulunmaktadır.

 • Gunes solmazlar ergun
  Cevapla

  Cesme de faliyet gosteren tek dalis teknesi Dolphinland Dalis Merkezi.
  Altinyunus otel de Aydin Kocluoglu Dalis merkezi hizmet vermektedir

 • Olcay
  Cevapla

  Merhaba biz temmuz ayinda dalis fiyatlariniz nedir bilgi verirmisiniz cesmeden.

Sen de Yorum Yaz

Çeşme'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Çeşme'de tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
404
Not Found