çeşmede sörfÇeşme sörf sporunun başkenti olarak dünyaca ünlü sporcuları ağırlıyor… Çeşme’de sörf yapılan plajlar ve koylarda siz de bu heyecanlı sporu öğrenebilirsiniz…

Bölge Çeşme otel konaklama seçenekleri, eğlence mekanları, plajları ve doğal güzellikleri ile her ne kadar ünlü ise Çeşme dünyada bir diğer özelliği ile de bilinmekte. Çeşme’de sörf yerli ve yabancı tatilcilerin en çok yaptığı aktivite olarak görülüyor. Türkiye’de rüzgar sörfünün en iyi yapıldığı yer olan tatil beldesi özel okullar ile bu sporun yeni tutkunlarına eğitim veriyor.

Ünlü sporcuların açtıkları eğitim merkezlerinde ve sörf kamplarında yazın en uygun aylarında eğitimler veriliyor. Dünya’daki en iyi sörf merkezlerinden biri olarak gösterilen Çeşme sularında siz de özgürce spor yapabilirsiniz…

Alaçatı’da Sörf

Uzun plajlarında ve sakin denizinde yapılabilen bu aktivitenin başkenti Alaçatı diyebiliriz. Alaçatı sörf her iki yakada da mümkün. Avrupa’da bu bölge “Alaçatı Sörf Paradise” olarak biliniyor.

alaçatı sörf merkezleri

Port Alaçatı ve Yat Limanı ile yakın zamanda ülkemizin en iddialı turistik beldesi olan Alaçatı, bu spor dalına ait yarışmalara ve kamplara da ev sahipliği yapıyor.

Denizinin sığlığı ve yıl boyu hakim olan rüzgar şiddeti burayı oldukça özel kılıyor. Alaçatı sörf yapmaya elverişli alanlarının dışında dalış ve diğer su sporları için de uygun imkanlar oluşturuyor.

  • Çark Plajı,
  • Windsurf Paradise,
  • Yumru Koy ve Seaside Alaçatı sörf merkezleri arasında öne çıkan isimler.

Özellikle başlangıç seviyesinde olan sörfçüler Yumru Koy’da derslerini alırken profesyoneller için Windsurf Paradise öne çıkıyor.

Alaçatı’nın Ünlü Sörfçüleri ve Okullar

Çeşme rüzgar sörfü Alaçatı’da yapılır. Alaçatı sörf merkezleri her yıl binlerce sörf tutkununu ağırlar. Beldede oteller ve sörf okulları eğitim verirler.

Alaçatı’nın bilinen bir diğer özelliği ünlü sörfçülere mesken olmasıdır. Ayrıca yaz tatillerini burada geçiren sanatçılar da bu sporu denemişlerdir. Bölgede geçirdiğiniz tatilde siz de ünlü isimlerle karşılaşabilir, onlarla aynı rüzgarda sörf yapabilirsiniz. Alaçatı rüzgar sörfü merkezleri deneyimli ve ödüllü eğitmenleri sayesinde dünyanın sayılı eğitim merkezleri arasına girmiştir.

alaçatı windsurf

Alaçatı’nın ünlü sörfçüleri arasında ilk sırada Çağla Kubat ve Bora Kozanoğlu geliyor. Sonrasında Windsurf Dünya Şampiyonasında birincilik elde eden Lena Aylin Erdil, Ertuğrul İçingir, Korhan Baran, Burak Dalgıç, Can Coşkun, Ali Urgancı gibi isimler de beldede tatillerini geçiriyorlar.

Ayrıca Alaçatı sörf okulları konukların eğitim alabilecekleri yerleri oluşturuyor. Teknik ve uygulamalı dersler ile yaklaşık 5 – 10 saatte başlangıç seviyesini aşmış oluyorsunuz. En ünlüleri ise:

  • Çağla Kubat Windsurf Akademi
  • Bora Kozanoğlu Windsurf Okulu
  • Orsa Sörf Okulu
  • Active Alaçatı Windsurf Center
  • Bu Bi Sörf Okulu

Alaçatı Sörf Merkezlerine Nasıl Gidersiniz?

alaçatı rüzgar sörfü

Çeşme’de geçirdiğiniz tatilinizin bir kısmını sörfe bir kısmını da çeşme turları ile gezinti  yapmaya ayırabilirsiniz. Peki Alaçatı’ya nasıl gideceksiniz? Çeşme’den kara yolu ile 10 dakika uzaklıkta olan sörf merkezine ister araba, ister taksi, isterseniz minibüsleri kullanarak gelebilirsiniz. Tabelaları takip ederek sahil şeridi boyunca okulların bulunduğu yerlerde sörf yapabilirsiniz. Alaçatı sörf merkezlerini rahatlıkla bulacaksınız.

Ilıca spor yapmanız için uygun özelliklere sahip. Windsurf okullarından ekipmanlarınızı kiralayabilirsiniz. Günlük kiralamalar 20-50 Euro arasındadır. Ancak eğitim almak istiyorsanız ücretler değişiklik gösterecektir. Çeşme’de sörf dersi almak biraz masraflı olabilir.

Alaçatı Sörf Merkezinin Özelliği

Piri Reis’te “Kitab-i Bahriye”de “Alaca at limanında deniz yufkadır.” diyerek burayı en iyi şekilde tanımlamıştır. Bölgede dalga yüksekliğinin sörfçülerin tadını kaçıracak boyuta ulaşmaması da bu sözün kanıtı.

Alaçatı’da rüzgâr, yaz boyunca kuzey yönlerinden 15–25 kts (knots) süratle esiyor. Mayıs – Ekim ayları içinde tıklım tıklım olan koylar sporcuları ağırlıyor. Alaçatı koyunun bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği, aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler içinde iyi bir eğitim sahası. Burada hem ustalar hem de acemiler rahat ediyor. Ulusal ve uluslararası yarışmalar için de ideal parkurlara sahip olan Alaçatı sörf merkezleri kaliteli hizmetleriyle de göz dolduruyor.

Çeşme’de sörf yapmak istiyorsanız siz de Alaçatı’nın elverişli plajlarına ve koylarına gidebilirsiniz. Eğlenceli ve dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz…

Çeşme hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Çeşme'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Çeşme'de tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..
404
Not Found